Senior PHP Developer

  • Дата на обявата: 30.03.2018
  • Код: 303012
  • Местоположение: София
  • Категория: PHP
  • Вид заетост: Пълен работен ден
  • Необходим опит: 5 години

Today we are giving you the chance to build a career development in a software company, which is making immersive games and apps for mobile and desktop at the position of Senior PHP Developer!

As a PHP Developer your missions would be to:

  • Develop and maintain game platforms
  • Develop the mechanics of an in-house math simulator for a new project
  • Develop projects with minimum supervision from start to end

Requirements:

  • Experience with PHP /5 years/
  • PHP secure coding practices
  • Deep knowledge of MySQL
  • Git Experience

An advantage would be:

  • JS experience
  • Experience with API integrations

Our partner love to mix technologies, looking for the right combination for every project. So far they prefer in their projects:

  • PHP/MySQL/NodeJS
  • JavaScript – ES6 (yes, we use it), PixiJS, Underscore, Handlebars, ReactJS, Webpack, etc.
  • REST always
  • Git

The company offers:

  • Excellent salary, based on your skills
  • Friendly and informal environment
  • Clear goals and continual challenges
  • The opportunity to do what you do best every day
  • Regular team buildings
  • Using Cutting Edge Technologies

If you recognize yourself in this position, please send your CV in English using the form in the right. We will contact all of the approved candidates.

All applications will be treated in strict confidentiality. Recruitment license from National Agency of Employment №1938 / 25.09.2015.

Кандидатствайте сега:

Вашето име*:

Вашият имейл адрес*:

Вашият телефон*:

Прикачете CV:

Прикачете снимка:

Допълнителна информация:

Кои сме ние?

Plovdiv Academy е първата софтуерна академия и компания за подбор на IT професионалисти в град Пловдив, създадена през Май 2015. Нашата основна цел е да участваме активно в разрастването на IT индустрията в страната, като работим усилено за развитието на нейния най-важен актив – хората. През годините сме провели курсове по най-популярните езици за програмиране и сме помогнали на много хора да намерят реализация в IT сферата. Сътрудничим си и с десетки IT компании в България, подбирайки качествени професионалисти за техните екипи.
Свържете се с нас:
0899 195 931
#1 Хостинг и домейни от ICN.Bg.